Dożynki Gminno - Parafialne 2017 w Kałuszynie
Tegoroczna uroczystość dzielenia dożynkowego chleba w Kałuszynie odbyła się w 3 września.
Obchody rozpoczęła msza święta w kościele celebrowana przez księdza proboszcza Władysława Szymańskiego z udziałem starostów dożynek, delegacji z wieńcami, Burmistrza Kałuszyna – Pana Mariana Soszyńskiego, gospodarza gminy oraz gości i licznie zgromadzonych wiernych. Ksiądz Proboszcz powitał wszystkich zebranych, zapraszając do wspólnej modlitwy i dziękczynienia za dar tegorocznych plonów, poświęcił chleb i wieńce dożynkowe. Po zakończeniu mszy świętej starostowie dożynek, delegacje wieńcowe, gospodarze i wszyscy uczestnicy uroczystości w asyście dzieci w strojach ludowych z Zespołu Kasianiecka” korowodem przeszli na plac do parku, na dalszą część. Starostowie tegorocznych dożynek p. Małgorzata Broniarek z Przytoki i p. Grzegorz Chrościcki z Falbogów przekazali dożynkowy chleb gospodarzowi Gminy Kałuszyn – Burmistrzowi. Ten zaś po słowach podziękowania za trud codziennej pracy, skierowanych do rolników zaprosił starostów, przewodniczącego Rady Miejskiej, księdza proboszcza, by udać się do licznie zgromadzonych mieszkańców i podzielić chlebem dożynkowym. Swoją obecnością zaszczycili nas: Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – Pan Daniel Milewski, Wicemarszałek Samorządu Województwa Mazowieckiego – Pani Janina Ewa Orzełowska, Przewodnicząca Rady Powiatu Mińskiego – pani Anna Czyżewska, posła Czesława Mroczka reprezentował Pan Mirosław Krusiewicz – dyrektor Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, zaś w imieniu pani poseł Teresy Wargockiej wystąpił asystent Biura Kamil Wichrowski. Przybyli także przedstawiciele Starosty Mińskiego oraz jednostek wojskowych i służb z terenu powiatu: 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego, Wojskowej Komendy Uzupełnień, Policji, Nadleśnictwa Mińsk.
W tym roku święto odbyło się z udziałem 16 delegacji z wieńcami dożynkowymi z miejscowości: Falbogi, Gołębiówka, Gójszcz, Kazimierzów, Leonów, Mroczki, Nowe Groszki, Olszewice, Stare Groszki, Szymony, Ryczołek, Wity, Wąsy. Swoje dzieła również zaprezentowały Zespół Pieśni i Tańca Kasianiecka, Zespół „Razem” oraz Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Koło w Kałuszynie. Każdy z wieńcy był oryginalny i piękny, toteż wszystkie zostały nagrodzone dyplomami i nagrodami pieniężnymi.
Podczas tegorocznego święta można było posmakować potraw tradycyjnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich w Gołębiówce i Zimnowodzie, powodzenie miała gorąca grochówka, a ci którzy chcieli własnoręcznie wykonać garnek z gliny musieli odstać w kolejce do garncarza.
Po części oficjalnej uczestnicy uroczystości obejrzeli występy w wykonaniu lokalnych amatorskich zespołów artystycznych: dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca „Kasianiecka”, dziecięcego Zespołu Wokalnego „Fleciki”, Zespołu „Eksplozja”, Międzypokoleniowego Zespół „Razem”, grupy teatralnej Polskiego Zw. Em. R i Inw. „Złota Jesień”. W tym roku gościnnie wystąpił Zespół „Złote lata” z Sokołowa Podlaskiego. W dalszej części programu około godziny 18.00 można było podziwiać występy amatorskie Mirosławy Bester, Ady Goździk i Zuzanny Orzepińskiej. Główną atrakcją wieczoru był koncert od godziny19.00, podczas którego wystąpiły zespoły CANTANA, LOKA i HORUS.
Tegoroczne wydarzenie kulturalne „Dożynki Gminno-Parafialne” w Kałuszynie zostało zorganizowane na wysokim poziomie, z bogatą częścią artystyczną dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Mazowieckiego. Jedynym zaskoczeniem dla organizatorów dożynek i społeczeństwa miasta i gminy Kałuszyn było bez poinformowania organizatorów uroczystości dożynkowych celem włączenia do programu wręczenie dyplomów rolnikom podczas wystąpienia posła Daniela Milewskiego przez osoby nie związane z rolnictwem ani władzami samorządu Gminy Kałuszyn. Wręczenie spowodowało wiele komentarzy mieszkańców i samych rolników co do sposobu wręczenia i typowania osób do wyróżnień.