Nawigacja i wyszukiwanie

Nawigacja

Obchody Święta Narodowego 3 Maja 2016

We wtorek 3 maja br. w Kałuszynie odbyły się obchody 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja.
Tegoroczne uroczystości rozpoczęła Msza św. W intencji Ojczyzny   w kościele p.w.  Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny sprawowana przez ks. proboszcza Władysława Szymańskiego W tym dniu modlono się również za wszystkich strażaków w przededniu ich patronalnego święta – św. Floriana. W ten sposób wyrażano wdzięczność i uznanie wszystkim druhom Ochotniczych Straży Pożarnych, którzy niosą bezcenną pomoc mieszkańcom w chwilach zagrożenia zdrowia i życia.


W uroczystości  225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja wzięły udział poczty sztandarowe, władze samorządowe, kombatanci, radni sołtysi, strażacy-ochotnicy,  delegacje jednostek organizacyjnych gminy, przedstawiciele organizacji   oraz    mieszkańcy miasta i gminy. Po Mszy Św.  uczestnicy święta w asyście strażaków przeszli na Plac Kilińskiego, gdzie  wspólnie odśpiewali hymn państwowy i złożyli  kwiaty pod pomnikiem  „Bojownikom o Niepodległość”.
Dalsza część obchodów Święta Majowego przeniosła  się do Domu Kultury, gdzie w wyjątkowej scenerii – na tle reprodukcji obrazu Jana Matejki  „Konstytucja 3 Maja”  młodzież ze Szkoły Podstawowej w Kałuszynie pracująca w zespołach Kasianiecka, Fleciki, Eksplozja oraz Zespół Międzypokoleniowy „Razem” z Domu Kultury   zaprezentowały   montaż słowno-muzyczny pt. „Kałuszyńska Opowieść w Majowe Święto”. Mnogość kostiumów  i charakteryzacji  występujących dostrzegł  i podkreślił gość specjalny uroczystości  Pan Jacek Pacocha - aktor, reżyser na co dzień  współpracujący z naszą młodzieżą na Zamku Królewskim w Warszawie.  Zastępca burmistrza Kałuszyna –  Pani Henryka Sęktas w swoim wystąpieniu zaakcentowała, że tegoroczne obchody 225. rocznicy uchwalenia  Konstytucji 3 Maja wpisują się w inne wydarzenia, które w tym roku świętujemy, tj. 1050 rocznicę Chrztu Polski i 600-lecie Kałuszyna.   Miłą niespodzianką na zakończenie uroczystości był tort urodzinowy Kałuszyna.

 

zdjęcia...

 

Dodatkowe informacje