Nawigacja i wyszukiwanie

Nawigacja

Komunikat - PSP

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim zwraca się z gorącym apelem o bezpieczne korzystanie z akwenów i zachowanie szczególnej ostrożności podczas kąpieli i zabaw nad wodą. Poniżej przedstawiamy kilka uwag na w/w temat.

 

 1. KĄPIEMY SIĘ TYLKO NA KĄPIELISKACH STRZEŻONYCH - Wiemy, że woda nawet ta niepozornie najspokojniejsza, jest groźnym i niebezpiecznym żywiołem. Statystyki jednoznacznie ukazują, iż większość utonięć jest rezultatem lekkomyślności ludzi, korzystania z kąpieli w miejscach niestrzeżonych.
 2. NIGDY NIE PŁYWAJ SAM - Najlepiej wchodź do wody z osobą towarzyszącą. Wówczas zawsze jak będziesz potrzebował pomocy możesz być pewien, że nie zostaniesz niezauważony. Jeśli jesteś sam, to poproś kogoś by obserwował cię jak będziesz w wodzie.
 3. NIE WCHODŹ DO WODY, GDY JESTEŚ POD WPŁYWEM ALKOHOLU - Alkohol, narkotyki dodają ludziom odwagi, czego konsekwencją może być przeliczenie się ze swoimi siłami. W dodatku używki przyczyniają się do osłabienia organizmu, pogarszają koordynację ruchową, co w rezultacie zmniejsza zdolności pływackie i może się przyczynić do szybkiego utonięcia.
 4. NIE WYPŁYWAJ DALEKO OD BRZEGU - Wypływanie daleko od brzegu jest bardzo niebezpieczne, ponieważ gdy znajdziesz się w niebezpieczeństwie, ratownikowi zajmie dużo czasu na dopłynięcie do ciebie. Płynąc na kąpielisku wzdłuż brzegu jesteś stale obserwowany i w razie zagrożenia możesz zawsze liczyć na szybką i skuteczną pomoc ratownika.
 5. NIGDY NIE ZOSTAWIAJ DZIECI BEZ OPIEKI - To tylko 20-60 sekund i twoje dziecko jest pod wodą. Pamiętaj ratownik jest odpowiedzialny za doglądanie ciebie, twoich dzieci oraz innych osób kąpiących się. Nawet najlepszy ratownik nie jest w stanie upilnować wszystkich-dlatego pomóż mu.
 6. NIE SKACZ DO NIEZNANEJ WODY - Przed każdym pierwszym skokiem sprawdź głębokość wody i dno. Nie skacz do wody płytszej niż 2,5 metra.
 7. PRZESTRZEGAJ REGULAMINU KĄPIELISKA - Znajdując się na basenie, kąpielisku czy plaży poświęć chwilę czasu na przeczytanie regulaminu, który tam obowiązuje. Dowiesz się m.in., jaki sposób można korzystać z obiektów znajdujących się na teranie kąpieliska, kto zarządza kąpieliskiem, kiedy jest czynne, kto czuwa nad bezpieczeństwem kąpiących się.

PAMIĘTAJ!!!

  • jeżeli przed chwilą zjadłeś posiłek, nie wchodź do wody,
  • rozgrzany grą w piłkę lub dłuższym opalaniem nie wskakuj do wody,
  • przed kąpielą skorzystaj z natrysku, jeżeli go nie ma, to ochłodź kark, klatkę piersiową i głowę wodą,
  • w trakcie kąpieli nie krzycz, nie hałasuj, nie wzywaj pomocy, jeśli faktycznie nie jest ci ona potrzebna,
  • jeśli cię chwycą dreszcze, wyjdź natychmiast z wody,
  • stosuj się do wskazówek ratownika.

Z-ca Komendanta Powiatowego
Państwowej Straży Pożarnej
st. bryg. mgr inż. Paweł Parobczak

Dodatkowe informacje